3M UHM-S055CR3-5AP1-TG30
UHM-S055CR3-5AP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
UHM-S055CR3-5AP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET 55POS UHM R/A 5ROW
Datasheet Download
UHM-S055CR3-5AP1-TG30.pdf
Availability of UHM-S055CR3-5AP1-TG30
QUANTITY
UHM-S055CR3-5AP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM-S055CR3-5AP1-TG30
Internal Part NumberEIS-UHM-S055CR3-5AP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesUHM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleC 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUpper and Lower Shield
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM-S055CR3-5AP1-TG30
Related LinksUHM-S055CR, UHM-S055CR3-5AP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
UHM-S055CR3-5AP1-TG30 Details Description
Related parts for UHM-S055CR3-5AP1-TG30
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 87KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CABLE ASSY 300" NMALE-RPSMA MALE datasheet.pdf
BOARD DEV EVAL FOR LM5114 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 18AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SAC-3P-M 8MS/10 0-600 FB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf