3M UHM-S110A3-5AP2-TG30
UHM-S110A3-5AP2-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
UHM-S110A3-5AP2-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN SOCKET 110POS UHM R/A 5ROW
Datasheet Download
UHM-S110A3-5AP2-TG30.pdf
Availability of UHM-S110A3-5AP2-TG30
QUANTITY
UHM-S110A3-5AP2-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM-S110A3-5AP2-TG30
Internal Part NumberEIS-UHM-S110A3-5AP2-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesUHM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleA 22
Number of Positions110
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageCompactPCI
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesUpper and Lower Shield
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM-S110A3-5AP2-TG30
Related LinksUHM-S110A3, UHM-S110A3-5AP2-TG30 Datasheet, 3M Distributor
UHM-S110A3-5AP2-TG30 Details Description
Related parts for UHM-S110A3-5AP2-TG30
BATTERY LITH COIN 3V 20MM HORIZ datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 437 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBG datasheet.pdf