Nichicon UHM1A152MPD
UHM1A152MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHM1A152MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHM1A152MPD.pdf
Availability of UHM1A152MPD
QUANTITY
UHM1A152MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM1A152MPD
Internal Part NumberEIS-UHM1A152MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHM
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM1A152MPD
Related LinksUHM1A, UHM1A152MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHM1A152MPD Details Description
Related parts for UHM1A152MPD
RES 0.33 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
RES 33.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf