Nichicon UHM1A822MHD
UHM1A822MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHM1A822MHD
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHM1A822MHD.pdf
Availability of UHM1A822MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHM1A822MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHM1A822MHD
Internal Part NumberEIS-UHM1A822MHD
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.25A
Impedance8 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHM1A822MHD
Related LinksUHM1A, UHM1A822MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHM1A822MHD Details Description
Related parts for UHM1A822MHD
RES SMD 5.23K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
LABEL SOFTWARE WINDOWS ADV 3.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS .100" SNGL VERT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C VERT UNSHLD datasheet.pdf
MCU 32BIT 256KB FLASH 100-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
PT 2 5-QUATTRO-MTB BU datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf