Nichicon UHN1C102MPD
UHN1C102MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHN1C102MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHN1C102MPD.pdf
Availability of UHN1C102MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHN1C102MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHN1C102MPD
Internal Part NumberEIS-UHN1C102MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLUH(M,N,Z,A) Series 01/May/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHN
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHN1C102MPD
Related LinksUHN1C, UHN1C102MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHN1C102MPD Details Description
Related parts for UHN1C102MPD
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 19.81MM datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf