Nichicon UHV0J471MED1TD
UHV0J471MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV0J471MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHV0J471MED1TD.pdf
Availability of UHV0J471MED1TD
QUANTITY
UHV0J471MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV0J471MED1TD
Internal Part NumberEIS-UHV0J471MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current275mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV0J471MED1TD
Related LinksUHV0J47, UHV0J471MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV0J471MED1TD Details Description
Related parts for UHV0J471MED1TD
SUPT POST MINI .25"DIA 1/4" datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG316 12" datasheet.pdf
FILTER EMI 100 PF C TYPE datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf