Nichicon UHV0J681MPD1TD
UHV0J681MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV0J681MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHV0J681MPD1TD.pdf
Availability of UHV0J681MPD1TD
QUANTITY
UHV0J681MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV0J681MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV0J681MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current540mA
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV0J681MPD1TD
Related LinksUHV0J68, UHV0J681MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV0J681MPD1TD Details Description
Related parts for UHV0J681MPD1TD
RES SMD 8.45 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 331 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 178MA 12.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
381 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf