Nichicon UHV1A151MDD1TD
UHV1A151MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1A151MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHV1A151MDD1TD.pdf
Availability of UHV1A151MDD1TD
QUANTITY
UHV1A151MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1A151MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1A151MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current144mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1A151MDD1TD
Related LinksUHV1A15, UHV1A151MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1A151MDD1TD Details Description
Related parts for UHV1A151MDD1TD
VOLTMETER 20VDC LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 620PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CONN CAGE+ SAN HSINK THRU QSFP datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE HI PWR EMI 16A datasheet.pdf
CONN SPLICE 975-2700 CMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 7.2" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 114 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN COAX 8POS JACK datasheet.pdf