Nichicon UHV1A151MDD1TD
UHV1A151MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1A151MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHV1A151MDD1TD.pdf
Availability of UHV1A151MDD1TD
QUANTITY
UHV1A151MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1A151MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1A151MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current144mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1A151MDD1TD
Related LinksUHV1A15, UHV1A151MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1A151MDD1TD Details Description
Related parts for UHV1A151MDD1TD
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH BARRIER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
2.0MM PITCH CRIMP HOUSING 32P datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC VOICE ECHO CANCEL 535MCMBGA datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC RA GRN 10A 17 datasheet.pdf
254 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 120W datasheet.pdf