Nichicon UHV1A182MPD1TD
UHV1A182MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1A182MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHV1A182MPD1TD.pdf
Availability of UHV1A182MPD1TD
QUANTITY
UHV1A182MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1A182MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1A182MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.296A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1A182MPD1TD
Related LinksUHV1A18, UHV1A182MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1A182MPD1TD Details Description
Related parts for UHV1A182MPD1TD
RES 4.7K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS DUAL .100 GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 1A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf