Nichicon UHV1A472MHD6
UHV1A472MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHV1A472MHD6
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHV1A472MHD6.pdf
Availability of UHV1A472MHD6
QUANTITY
UHV1A472MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1A472MHD6
Internal Part NumberEIS-UHV1A472MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.575A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1A472MHD6
Related LinksUHV1A4, UHV1A472MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1A472MHD6 Details Description
Related parts for UHV1A472MHD6
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 6V datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 50W DO5 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100A datasheet.pdf
508 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
20AWG 20C 300V UNSHIELDED MPPE datasheet.pdf