Nichicon UHV1C152MPD1TD
UHV1C152MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1C152MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHV1C152MPD1TD.pdf
Availability of UHV1C152MPD1TD
QUANTITY
UHV1C152MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1C152MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1C152MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.296A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1C152MPD1TD
Related LinksUHV1C15, UHV1C152MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1C152MPD1TD Details Description
Related parts for UHV1C152MPD1TD
PRESSURE SENS 16.7PSI MAX 8-SOP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 56 50/CD datasheet.pdf
RFID TRANSPONDER ENCAPS 13.56MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 2.36"L X 1.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
WOUND BEAD UH datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf