Nichicon UHV1C152MPD1TD
UHV1C152MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1C152MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHV1C152MPD1TD.pdf
Availability of UHV1C152MPD1TD
QUANTITY
UHV1C152MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1C152MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHV1C152MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.296A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1C152MPD1TD
Related LinksUHV1C15, UHV1C152MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1C152MPD1TD Details Description
Related parts for UHV1C152MPD1TD
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 100V SOT-363 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN AD 30 SAU datasheet.pdf
CABLE 3POS FREE CONDUCTOR 1 M datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 4.7K OHM 6SIP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
WP-EC TPE HF 28 5 BK datasheet.pdf
FUSE 1000A 2000V 4GU/155 AR datasheet.pdf