Nichicon UHV1C221MED1TA
UHV1C221MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHV1C221MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHV1C221MED1TA.pdf
Availability of UHV1C221MED1TA
QUANTITY
UHV1C221MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1C221MED1TA
Internal Part NumberEIS-UHV1C221MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current275mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1C221MED1TA
Related LinksUHV1C22, UHV1C221MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1C221MED1TA Details Description
Related parts for UHV1C221MED1TA
CBL RIBN 14COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
CAP CER 110PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
DSUB 15 F CRMP NM F0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN 2POS SOCKET 2.5MM CRIMP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 12CIRC .437 datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf