Nichicon UHV1E680MDD
UHV1E680MDD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1E680MDD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHV1E680MDD.pdf
Availability of UHV1E680MDD
QUANTITY
UHV1E680MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1E680MDD
Internal Part NumberEIS-UHV1E680MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1E680MDD
Related LinksUHV1E, UHV1E680MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1E680MDD Details Description
Related parts for UHV1E680MDD
IDC CABLE - APK26B/AE26G/APK26B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V 0605 datasheet.pdf
ROLLER STANDARD STAINLESS datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 780MA 900 MOHM TH datasheet.pdf