Nichicon UHV1V151MPD
UHV1V151MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V151MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V151MPD.pdf
Availability of UHV1V151MPD
QUANTITY
UHV1V151MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V151MPD
Internal Part NumberEIS-UHV1V151MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance59 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V151MPD
Related LinksUHV1V, UHV1V151MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V151MPD Details Description
Related parts for UHV1V151MPD
DIODE SCHOTTKY 70V 3A SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 970MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf