Nichicon UHV1V331MPD
UHV1V331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V331MPD.pdf
Availability of UHV1V331MPD
QUANTITY
UHV1V331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V331MPD
Internal Part NumberEIS-UHV1V331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V331MPD
Related LinksUHV1V, UHV1V331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V331MPD Details Description
Related parts for UHV1V331MPD
FIXED IND 270UH 1A SMD datasheet.pdf
CONN MU ATTENUATOR IN-LINE 0DB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAVY-DUTY GAS 4" STEM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf