Nichicon UHV1V821MHD
UHV1V821MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHV1V821MHD
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHV1V821MHD.pdf
Availability of UHV1V821MHD
QUANTITY
UHV1V821MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHV1V821MHD
Internal Part NumberEIS-UHV1V821MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesHV
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.725A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHV1V821MHD
Related LinksUHV1V, UHV1V821MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHV1V821MHD Details Description
Related parts for UHV1V821MHD
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 0.76MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
MICRO 100C S 120" WHT NI datasheet.pdf
508 TB SOC VER W/LATCH datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
2200UF 50V 18X35,5 datasheet.pdf