Nichicon UHW0J272MPD
UHW0J272MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHW0J272MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHW0J272MPD.pdf
Availability of UHW0J272MPD
QUANTITY
UHW0J272MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW0J272MPD
Internal Part NumberEIS-UHW0J272MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHW
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)