Nichicon UHW0J682MHD6
UHW0J682MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHW0J682MHD6
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHW0J682MHD6.pdf
Availability of UHW0J682MHD6
QUANTITY
UHW0J682MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW0J682MHD6
Internal Part NumberEIS-UHW0J682MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.575A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW0J682MHD6
Related LinksUHW0J6, UHW0J682MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHW0J682MHD6 Details Description
Related parts for UHW0J682MHD6
CBL RIBN 26COND TWIST-PAIR 30M datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 68PLCC datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MICRO 21C S 8" WHT FLOAT datasheet.pdf