Nichicon UHW1E332MHD
UHW1E332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHW1E332MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHW1E332MHD.pdf
Availability of UHW1E332MHD
QUANTITY
UHW1E332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1E332MHD
Internal Part NumberEIS-UHW1E332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.12A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1E332MHD
Related LinksUHW1E, UHW1E332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1E332MHD Details Description
Related parts for UHW1E332MHD
IC WEBSERVER 20MHZ 100LQFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
IC CLK DIVIDER 16-QFN datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 4X148" A MED datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.6A 53 MOHM SMD datasheet.pdf