Nichicon UHW1E332MHD
UHW1E332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHW1E332MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHW1E332MHD.pdf
Availability of UHW1E332MHD
QUANTITY
UHW1E332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1E332MHD
Internal Part NumberEIS-UHW1E332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHW
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.12A
Impedance11 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1E332MHD
Related LinksUHW1E, UHW1E332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1E332MHD Details Description
Related parts for UHW1E332MHD
CAP ARRAY 1.0UF 10V X5R 0504 datasheet.pdf
FINGER GUARD 50MM METAL datasheet.pdf
IC PA MOD WCDMA UMTS800 10-SMD datasheet.pdf
MOUNT BRACKET ANGLE 76.2X74X18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 0603 datasheet.pdf
CONN HAN EMC 15 BASE PANEL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AMP BLADE II RECP PLTD 30 DPLX datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf