Nichicon UHW1E332MHD6
UHW1E332MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHW1E332MHD6
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHW1E332MHD6.pdf
Availability of UHW1E332MHD6
QUANTITY
UHW1E332MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1E332MHD6
Internal Part NumberEIS-UHW1E332MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.81A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1E332MHD6
Related LinksUHW1E3, UHW1E332MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1E332MHD6 Details Description
Related parts for UHW1E332MHD6
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
TOOL PLIERS NEEDLE NOSE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE STD REC 80A DO-5 datasheet.pdf