Nichicon UHW1H471MHD6
UHW1H471MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHW1H471MHD6
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHW1H471MHD6.pdf
Availability of UHW1H471MHD6
QUANTITY
UHW1H471MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1H471MHD6
Internal Part NumberEIS-UHW1H471MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1H471MHD6
Related LinksUHW1H4, UHW1H471MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1H471MHD6 Details Description
Related parts for UHW1H471MHD6
TRANS PREBIAS NPN 200MW MINI3 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
HALL EFFECT SPEED SENSOR datasheet.pdf
LP 7.50/90/12 OG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 6CIRC .437 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf