Nichicon UHW1V182MHD
UHW1V182MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHW1V182MHD
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHW1V182MHD.pdf
Availability of UHW1V182MHD
QUANTITY
UHW1V182MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHW1V182MHD
Internal Part NumberEIS-UHW1V182MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.795A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHW1V182MHD
Related LinksUHW1V, UHW1V182MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHW1V182MHD Details Description
Related parts for UHW1V182MHD
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 8SMD datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF TSOT26 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3V 0.6A SOT25 datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT 15 AU PLATED NAT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf