Nichicon UHZ0J222MPM6
UHZ0J222MPM6 picture photo
Mfg. Part Number
UHZ0J222MPM6
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHZ0J222MPM6.pdf
Availability of UHZ0J222MPM6
QUANTITY
UHZ0J222MPM6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHZ0J222MPM6
Internal Part NumberEIS-UHZ0J222MPM6
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.96A
Impedance10 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHZ0J222MPM6
Related LinksUHZ0J2, UHZ0J222MPM6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHZ0J222MPM6 Details Description
Related parts for UHZ0J222MPM6
IDC CABLE - CSR10S/AE10M/CSR10S datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
VARISTOR 35V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf