Bel Fuse Inc. UIS48T14050-PDABG
UIS48T14050-PDABG picture photo
Mfg. Part Number
UIS48T14050-PDABG
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 70W
Datasheet Download
UIS48T14050-PDABG.pdf
Availability of UIS48T14050-PDABG
QUANTITY
UIS48T14050-PDABG Order Process
Ship out your order
Specifications of UIS48T14050-PDABG
Internal Part NumberEIS-UIS48T14050-PDABG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts) - Manufacture Series70W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
Package / Case8-DIP Module, 1/16 Brick
Size / Dimension1.30" L x 0.90" W x 0.52" H (33.0mm x 22.9mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max70W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UIS48T14050-PDABG
Related LinksUIS48T14, UIS48T14050-PDABG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
UIS48T14050-PDABG Details Description
Related parts for UIS48T14050-PDABG
POT 250 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/10/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE GAUGE datasheet.pdf
USB FLASH EH353 16GB SLC IND datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf