Intel UJ87C51FB24SF76
UJ87C51FB24SF76 picture photo
Mfg. Part Number
UJ87C51FB24SF76
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16K 24MHZ OTP 40-DIP
Datasheet Download
UJ87C51FB24SF76.pdf
Availability of UJ87C51FB24SF76
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UJ87C51FB24SF76 Order Process
Ship out your order
Specifications of UJ87C51FB24SF76
Internal Part NumberEIS-UJ87C51FB24SF76
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series87C
PackagingTube
Core ProcessorMCS 51
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UJ87C51FB24SF76
Related LinksUJ87C51, UJ87C51FB24SF76 Datasheet, Intel Distributor
UJ87C51FB24SF76 Details Description
Related parts for UJ87C51FB24SF76
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERMINATOR SCSI EXTERNAL 68POS datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 7.39"L X 4.7"W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 1CH GEN PURP 8LGA datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf