Nichicon UJB0L273THD
UJB0L273THD picture photo
Mfg. Part Number
UJB0L273THD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 5.5V RADIAL
Datasheet Download
UJB0L273THD.pdf
Availability of UJB0L273THD
QUANTITY
UJB0L273THD Order Process
Ship out your order
Specifications of UJB0L273THD
Internal Part NumberEIS-UJB0L273THD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJB
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UJB0L273THD
Related LinksUJB0L, UJB0L273THD Datasheet, Nichicon Distributor
UJB0L273THD Details Description
Related parts for UJB0L273THD
EVAL MOD FOR THS1031 datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 8-SOIC datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -47DB datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V SMD datasheet.pdf
IC 8B CCD/CIS SIG PROC 20SSOP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 245MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf