Nichicon UJB0L472TPD
UJB0L472TPD picture photo
Mfg. Part Number
UJB0L472TPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 5.5V RADIAL
Datasheet Download
UJB0L472TPD.pdf
Availability of UJB0L472TPD
QUANTITY
UJB0L472TPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UJB0L472TPD
Internal Part NumberEIS-UJB0L472TPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJB
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UJB0L472TPD
Related LinksUJB0L, UJB0L472TPD Datasheet, Nichicon Distributor
UJB0L472TPD Details Description
Related parts for UJB0L472TPD
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCTION FREQ 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS 2PNP 65V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
IC LIU EI SGL 28SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
FAN AXIAL 180X65MM 230VAC TERM datasheet.pdf