Nichicon UKA1A101MDD
UKA1A101MDD picture photo
Mfg. Part Number
UKA1A101MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKA1A101MDD.pdf
Availability of UKA1A101MDD
QUANTITY
UKA1A101MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKA1A101MDD
Internal Part NumberEIS-UKA1A101MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKA1A101MDD
Related LinksUKA1A, UKA1A101MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UKA1A101MDD Details Description
Related parts for UKA1A101MDD
IC DOC2000 16MB 32-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK 18-6AWG DOVETAIL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V 1111 datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1066-0014 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 4W datasheet.pdf
TV 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
Low Cost, DC to 150 MHz Variable Gain Amplifier IC datasheet.pdf