Nichicon UKA1A221MED
UKA1A221MED picture photo
Mfg. Part Number
UKA1A221MED
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKA1A221MED.pdf
Availability of UKA1A221MED
QUANTITY
UKA1A221MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UKA1A221MED
Internal Part NumberEIS-UKA1A221MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current175mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKA1A221MED
Related LinksUKA1A, UKA1A221MED Datasheet, Nichicon Distributor
UKA1A221MED Details Description
Related parts for UKA1A221MED
RELAY MINI SSR 240VAC @ 2A RAND datasheet.pdf
TOOL DIE-AMPOWER 69099 1/0 datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf