Nichicon UKA1A682MHD
UKA1A682MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKA1A682MHD
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKA1A682MHD.pdf
Availability of UKA1A682MHD
QUANTITY
UKA1A682MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKA1A682MHD
Internal Part NumberEIS-UKA1A682MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.57A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKA1A682MHD
Related LinksUKA1A, UKA1A682MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKA1A682MHD Details Description
Related parts for UKA1A682MHD
CONN HOUSING 5POS .100 SGL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.25A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SNSW 15.1A 1/4 PLAIN 70507524 datasheet.pdf
PLUG 7.62 MM 9POS DIRECT MOUNT datasheet.pdf
PREMIUM 36X600 BLUE TABLE MAT datasheet.pdf
RES SMD 24.6K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE LK QA 100A RB 23" datasheet.pdf