Nichicon UKA1E221MPD1TD
UKA1E221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKA1E221MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKA1E221MPD1TD.pdf
Availability of UKA1E221MPD1TD
QUANTITY
UKA1E221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKA1E221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UKA1E221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current240mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKA1E221MPD1TD
Related LinksUKA1E22, UKA1E221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKA1E221MPD1TD Details Description
Related parts for UKA1E221MPD1TD
CONN RCPT 1.25MM 7POS SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 17MM datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC VOICE PROCESSOR CODEC 56QFN datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 6.4A 13 MOHM SMD datasheet.pdf