Nichicon UKA1H470MED1TD
UKA1H470MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKA1H470MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKA1H470MED1TD.pdf
Availability of UKA1H470MED1TD
QUANTITY
UKA1H470MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKA1H470MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKA1H470MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKA1H470MED1TD
Related LinksUKA1H47, UKA1H470MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKA1H470MED1TD Details Description
Related parts for UKA1H470MED1TD
IC POT DIG SEXTET 100K 20-TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 4M datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100 L.585 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.6A 8LFCSP datasheet.pdf
HDM 5SMPO070F100OVT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.0A 2W THT datasheet.pdf