Nichicon UKL0J152KHD
UKL0J152KHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL0J152KHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 10% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKL0J152KHD.pdf
Availability of UKL0J152KHD
QUANTITY
UKL0J152KHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL0J152KHD
Internal Part NumberEIS-UKL0J152KHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±10%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL0J152KHD
Related LinksUKL0J, UKL0J152KHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL0J152KHD Details Description
Related parts for UKL0J152KHD
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-416 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.2 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 12POS PCB TIN datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT MULT 16TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
DISPLAY DOT 5X7 GREEN CRC 0.68" datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
12 POS EP 2.5 HDR, GLOW WIRE datasheet.pdf