Nichicon UKL0J152MHD
UKL0J152MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL0J152MHD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKL0J152MHD.pdf
Availability of UKL0J152MHD
QUANTITY
UKL0J152MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL0J152MHD
Internal Part NumberEIS-UKL0J152MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current910mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL0J152MHD
Related LinksUKL0J, UKL0J152MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL0J152MHD Details Description
Related parts for UKL0J152MHD
IC TXRX RS485/422 10MBPS 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 48V datasheet.pdf
HOLDER BATT LI-ION 2CELL 4PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf