Nichicon UKL0J332KHD1TN
UKL0J332KHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UKL0J332KHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UKL0J332KHD1TN.pdf
Availability of UKL0J332KHD1TN
QUANTITY
UKL0J332KHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL0J332KHD1TN
Internal Part NumberEIS-UKL0J332KHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.27A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL0J332KHD1TN
Related LinksUKL0J33, UKL0J332KHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UKL0J332KHD1TN Details Description
Related parts for UKL0J332KHD1TN
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 800MA 83 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 7800UF 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 92MA 8.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V X5R 2220 datasheet.pdf
CONN FRAME KIT 15POS 0.9MM 5V datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf