Nichicon UKL1A151KPDANA
UKL1A151KPDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A151KPDANA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 10% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A151KPDANA.pdf
Availability of UKL1A151KPDANA
QUANTITY
UKL1A151KPDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A151KPDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1A151KPDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A151KPDANA
Related LinksUKL1A15, UKL1A151KPDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A151KPDANA Details Description
Related parts for UKL1A151KPDANA
RES SMD 147 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
IGBT 64A 1000V SOT-227B datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
NYLON MONO 1/2" BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf