Nichicon UKL1A680MEDANA1TA
UKL1A680MEDANA1TA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1A680MEDANA1TA
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UKL1A680MEDANA1TA.pdf
Availability of UKL1A680MEDANA1TA
QUANTITY
UKL1A680MEDANA1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1A680MEDANA1TA
Internal Part NumberEIS-UKL1A680MEDANA1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1A680MEDANA1TA
Related LinksUKL1A680, UKL1A680MEDANA1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1A680MEDANA1TA Details Description
Related parts for UKL1A680MEDANA1TA
IC OVP HIGH SIDE SWITCH SC74-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 16W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.42V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf