Nichicon UKL1C150KDDANATA
UKL1C150KDDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1C150KDDANATA
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKL1C150KDDANATA.pdf
Availability of UKL1C150KDDANATA
QUANTITY
UKL1C150KDDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1C150KDDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1C150KDDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1C150KDDANATA
Related LinksUKL1C150, UKL1C150KDDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1C150KDDANATA Details Description
Related parts for UKL1C150KDDANATA
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ12 13 OLIV datasheet.pdf
FAN CLIMATE CONTROL 230V 169CFM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf