Nichicon UKL1C151MPDANATA
UKL1C151MPDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1C151MPDANATA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKL1C151MPDANATA.pdf
Availability of UKL1C151MPDANATA
QUANTITY
UKL1C151MPDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1C151MPDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1C151MPDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1C151MPDANATA
Related LinksUKL1C151, UKL1C151MPDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1C151MPDANATA Details Description
Related parts for UKL1C151MPDANATA
CONN SEAL M14 PANEL MOUNT REAR datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMIT TRIGG 14SOIC datasheet.pdf
IC DSP 325-CPGA datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 0.8MM SMD VERT datasheet.pdf
LED BASE MINI PNL IND OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 15MM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf