Nichicon UKL1C680MED1TD
UKL1C680MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1C680MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UKL1C680MED1TD.pdf
Availability of UKL1C680MED1TD
QUANTITY
UKL1C680MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1C680MED1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1C680MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1C680MED1TD
Related LinksUKL1C68, UKL1C680MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1C680MED1TD Details Description
Related parts for UKL1C680MED1TD
TRANS NPN DARL 50V 1A TO92 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 205 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 10NS 144FPBGA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB32 M32 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf