Nichicon UKL1E100KDDANA
UKL1E100KDDANA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E100KDDANA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 10% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E100KDDANA.pdf
Availability of UKL1E100KDDANA
QUANTITY
UKL1E100KDDANA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E100KDDANA
Internal Part NumberEIS-UKL1E100KDDANA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E100KDDANA
Related LinksUKL1E10, UKL1E100KDDANA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E100KDDANA Details Description
Related parts for UKL1E100KDDANA
Connector Header 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOD 4 REC.HSG 1X06P datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 1.7GHZ 20DB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PCOPPERS 93 X 20 FOR MULTIPLE C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf