Nichicon UKL1E330MEDANATA
UKL1E330MEDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E330MEDANATA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E330MEDANATA.pdf
Availability of UKL1E330MEDANATA
QUANTITY
UKL1E330MEDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E330MEDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1E330MEDANATA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E330MEDANATA
Related LinksUKL1E330, UKL1E330MEDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E330MEDANATA Details Description
Related parts for UKL1E330MEDANATA
RECEIVER RF 433MHZ SMT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 50 OHM 70C datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.4A 330 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG 8POS 2.5MM R/A B-IN datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 565MA 320 MOHM datasheet.pdf