Nichicon UKL1E331MPD
UKL1E331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E331MPD.pdf
Availability of UKL1E331MPD
QUANTITY
UKL1E331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E331MPD
Internal Part NumberEIS-UKL1E331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E331MPD
Related LinksUKL1E, UKL1E331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E331MPD Details Description
Related parts for UKL1E331MPD
JUMPER-H2728TR/C2064Y/H2728TR 3" datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 4.76"L X 23.62"W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE STR 4POS FEMALE/MALE 5M datasheet.pdf
STRAIGHT BAR NOZZLE 650MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf