Nichicon UKL1E681KHD1TO
UKL1E681KHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E681KHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E681KHD1TO.pdf
Availability of UKL1E681KHD1TO
QUANTITY
UKL1E681KHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E681KHD1TO
Internal Part NumberEIS-UKL1E681KHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E681KHD1TO
Related LinksUKL1E68, UKL1E681KHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E681KHD1TO Details Description
Related parts for UKL1E681KHD1TO
RES ARRAY 13 RES 68K OHM 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 11A D2PAK datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C GREEN SMD datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 14AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf