Nichicon UKL1E6R8MDD1TD
UKL1E6R8MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1E6R8MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UKL1E6R8MDD1TD.pdf
Availability of UKL1E6R8MDD1TD
QUANTITY
UKL1E6R8MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1E6R8MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UKL1E6R8MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current55mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1E6R8MDD1TD
Related LinksUKL1E6R, UKL1E6R8MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1E6R8MDD1TD Details Description
Related parts for UKL1E6R8MDD1TD
KNOB BLK/MATTE.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7.3A TO220 datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 GR SN datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DELAY 300V 4A datasheet.pdf
FILTER EMI 0.022UF 50V RADIAL datasheet.pdf