Nichicon UKL1H102MHD
UKL1H102MHD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H102MHD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H102MHD.pdf
Availability of UKL1H102MHD
QUANTITY
UKL1H102MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H102MHD
Internal Part NumberEIS-UKL1H102MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesKL
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.14A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H102MHD
Related LinksUKL1H, UKL1H102MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H102MHD Details Description
Related parts for UKL1H102MHD
POLYSWITCH PTC RSET 1.60A T/R datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 0.2 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.3A 4HXSON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf