Nichicon UKL1H150MEDANATA
UKL1H150MEDANATA picture photo
Mfg. Part Number
UKL1H150MEDANATA
Brief Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1H150MEDANATA.pdf
Availability of UKL1H150MEDANATA
QUANTITY
UKL1H150MEDANATA Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1H150MEDANATA
Internal Part NumberEIS-UKL1H150MEDANATA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1H150MEDANATA
Related LinksUKL1H150, UKL1H150MEDANATA Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1H150MEDANATA Details Description
Related parts for UKL1H150MEDANATA
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28V 12.5A 350W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 20.96MM datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
RES 3K OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf